Informacje o Strategii Zrównoważonego Rozwoju Gminy Milówka
  1. Czym jest Strategia i kiedy została przyjęta?

Strategia rozwoju to wieloletni plan działania określający generalne wybory, podstawowe zamierzenia w najważniejszych dziedzinach. Strategia wyznacza główne kierunki dalszego rozwoju Gminy. Została przyjęta uchwałą nr XVII/237/2004 Rady Gminy Milówka
w sprawie przyjęcia strategii zrównoważonego rozwoju Gminy Milówka w dniu 12 marca 2004r. Opracowanie strategii rozwoju jest szansą na prowadzenie stabilnej polityki społeczno-gospodarczej gminy w latach 2004 - 2008. Jednym z warunków powodzenia podejmowanych działań jest współpraca z mieszkańcami, przedsiębiorcami oraz organizacjami pozarządowymi.

 

  1. Jak powstała Strategia?

Strategia powstała w oparciu o prace prowadzone z mieszkańcami na terenie Gminy oraz materiały przygotowane przez Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej –zawierające m.in. diagnozę strategicznego rozwoju Gminy Milówka oraz analizę uwarunkowań rozwoju Gminy Milówka, których opracowanie współfinansowano ze środków PHARE. Strategia nasza jest zgodna ze Strategią Rozwoju Województwa Śląskiego do roku 2015 oraz ze Strategią Rozwoju Powiatu Żywieckiego.

 

  1. Po co nam Strategia?

-          Strategia zrównoważonego rozwoju pozwala zaplanować działania Gminy
w perspektywie kilkunastu lat, które winny być przyjęte przez Radę Gminy w formie uchwał.

-          Efektem Strategii jest realizacja ustalonej polityki gospodarczej, społecznej, ekologicznej zgodnie z zasadą zintegrowanego planowania.

-          Dzięki Strategii można lepiej zaplanować źródła wydatkowania środków zgodnie z zasadą koncentracji (grosz do grosza)

-          Wdrażanie strategii eliminuje możliwość popełniania błędów przy wyborze zadań do realizacji (np. pod naciskiem danej grupy) oraz wpływa na bardziej racjonalne wydatkowanie środków zgodnie z potrzebami ogółu.

-          Diagnoza pokazuje słabe i mocne strony Gminy Milówka. Pozwala to kształtować politykę rozwoju: co należy w pierwszej kolejności modernizować, a co w dalszym ciągu rozwijać (dobry gospodarz zawsze planuje). Strategia podlega aktualizacji.

-          Widząc końcowy cel, w długiej perspektywie czasowej można osiągnąć zamierzony efekt nawet małymi kroczkami (kropla drąży skałę).

-          Strategia to możliwość współdziałania mieszkańców (partnerstwa, kooperatywy, porozumienia itp.), przy współtworzeniu zmian w otoczeniu, zgodnie z zasadą uspołecznienia procesów podejmowania decyzji.

-          Dzięki Strategii można pełniej i efektywniej wykorzystywać możliwości stworzone przez uwarunkowania gospodarki rynkowej.

 

  1. Co zawiera Strategia?

-          analizę uwarunkowań rozwojowych Gminy Milówka, w tym atuty i bariery

-          misję zewnętrzną i wewnętrzną. Misja zewnętrzna jest adresowana do inwestorów
i turystów, do zagranicznych samorządów szukających partnerów w Polsce. Sformułowana jest jak reklamowe hasło na bilbordzie: krótko i dobitnie a przy tym dobrze zapadające w pamięć. Misja zewnętrzna Gminy Milówka brzmi:

 

 

 

 


 

Misja wewnętrzna to sformułowanie, które dobitnie pokazuje główny cel gminy, główny kierunek przyszłych działań. Nasza misja wewnętrzna brzmi:

 

 

 

 

 

 


 

-          cztery strategiczne cele Gminy Milówka:

1.       Zwiększenie możliwości uzyskiwania przez mieszkańców dochodów z turystyki

2.       Podniesienie potencjału osobistego i zwiększenie szans indywidualnego rozwoju poszczególnych mieszkańców poprzez edukację

3.       Ochrona środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju

4.       Wspieranie przedsiębiorców w pozostałych dziedzinach nie kolidujących z turystyką
i edukacją oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych wobec mieszkańców.

-          zestaw kryteriów, które będą stosowane przy przyznawaniu priorytetów poszczególnym inwestycjom w wieloletnich planach inwestycyjnych.

-          wieloletnią prognozę finansową.

 

  1. Czy mogę mieć wpływ na zapisy Strategii?

Oczywiście. Poprzez zgłaszanie uwag radnym z danego okręgu lub bezpośrednio Wójtowi Gminy, każdy mieszkaniec może wpływać na to jakie zadania i cele będą zapisane
w Strategii. Strategia podlega aktualizacji co dwa lata, a co cztery lata wykonany zostanie generalny przegląd dokonań strategicznych i zaproponowana zostanie aktualizacja strategii, przedłużająca ją o kolejne 4 lata. Rozpatrzenie i uaktualnienie przyjmowane będzie przez Radę Gminy w formie uchwały. Również podczas prac nad budżetem na kolejne lata analizowany jest zakres zadań strategicznych. Zadania zapisane w strategii mają priorytet w przyznaniu finansowania.

 

 

Załączniki:

Opis (kliknij aby pobrać) Data zamieszczenia Rozmiar
Informacje o Strategii Zrónoważonego Rozwoju 2006-04-24 13:25:03 42 kB

Informacje o publikacji dokumentu

Data wytworzenia Wytwarzający/Odpowiadający Data udostępnienia (Udostępniający) Data modyfikacji (Modyfikujący)
2006-04-24 Anna Gębala 2006-04-24 13:23:13
(Anna Gębala)
2006-04-24 13:26:31
(Anna Gębala)
Wyświetl historię zmian dokumentu wydrukuj dokument« powrót do listy

© 2015 Żywiec