Dane podstawowe

 
Jednostki pomocnicze:
Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla
i inne. Jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy, w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji  z mieszkańcami lub z ich inicjatywy. Delegacja ustawowa do działania rady gminy w tym zakresie zawarta została w przepisach ustawy o samorządzie gminnym .
Zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej określa statut gminy. Organizację i zakres działania jednostki pomocniczej określa rada gminy odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Statut może przewidywać powołanie jednostki niższego rzędu w ramach jednostki pomocniczej.
Statut jednostki pomocniczej określa w szczególności:
 1) nazwę i obszar jednostki pomocniczej,
 2) zasady i tryb wyborów organów jednostki pomocniczej,
 3) organizację i zadania organów jednostki pomocniczej,
 4) zakres zadań przekazywanych jednostce przez gminę oraz sposób ich
     realizacji,
 5) zakres i formy kontroli oraz nadzoru organów gminy nad działalnością
     organów jednostki pomocniczej.
 Organem uchwałodawczym w jednostce pomocniczej - sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym - sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka. Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Przewodniczący organu wykonawczego jednostki pomocniczej, w przypadku sołectwa - sołtys, może uczestniczyć w pracach rady gminy na zasadach określonych w statucie gminy, bez prawa udziału w głosowaniu. Przewodniczący rady gminy jest każdorazowo zobowiązany do zawiadamiania, na takich samych zasadach jak radnych, przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej o sesji rady gminy. Ponadto rada gminy może ustanowić zasady, na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej. Rada gminy może również ustanowić zasady, na jakich członkom rady dzielnicy (osiedla), rady sołeckiej, będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej.

Informacje o publikacji dokumentu

Data wytworzenia Wytwarzający/Odpowiadający Data udostępnienia (Udostępniający) Data modyfikacji (Modyfikujący)
2003-06-29 Anna Gębala 2003-06-29 17:13:29
(Anna Gębala)
2003-06-29 21:12:28
(Anna Gębala)
Wyświetl historię zmian dokumentu wydrukuj dokument« powrót do listy

© 2015 Żywiec